Montserrado County

D#17: Hanson Kiazolu – UP replacing – William Varney Dakel of the CDC 
D#16: Dickson Wlayee Siebo – CDC replacing Hon. Edward Forh 
D#15: Hon. Adolf Akwe Lawrence – CDC retained 
D#14: Hon. A Vamuyan Conneh – CDC retained 
D#13: Hon. Saah Ebola Hero Joseph – CDC retained D#12: Mr. George Beyan Samah – Ind. Candidate – replacing Hon. Richmond Anderson 
D#11: Mr. Richard Koon – UP – replacing Hon. Gabriel Nyekan – CDC 
D#10: Mr. Yekeh Kolubah – replacing Hon. Julius Berian formerly of CDC 
D#9: Hon. Munah Pelham-Youngblood- CDC retained
D#8: Hon. Acarious Moses Gray – CDC retained 
D#7: Hon. Solomon George – CDC retained 
D#6: Rev. Samuel Enders – replacing Hon. Edwin Snowe
D#5: Hon. Thomas Fallah – CDC retained 
D#4: Mr. Momo B. Kamara – Ind. Candidate replacing Hon. Hon. Henry Fahnbulleh 
D#3: Hon. C. B. Bashell – replacing Hon. Bill Tehway of CDC 
D#2: Mr. Jimmy Smith – CDC replacing Hon. Sekou Kanneh – UP 
D#1: Mr. Desire S. Satia – replacing Hon. Josephine George Francis

 

Grand Bassa County

D#1 Hans Barchue (Ind) – Retained
D#2: Mary Karwo (UP) – Retained
D#3: Matthew Joe (CDC) replacing Gabriel Smith (LP)
D#4: Benson Willie (Ind) – replacing Byron Brown 
D#5: Thomas A. Goshua (UP) – replacing Robertson Siaway (UPP)

 

Bong County

D#1: Junior Hills (ALP) – Replacing Tokpah J. Mulbah (PUP)
D#2: Prince Moye (UP) – Retained
D#3: Marvin Cole (CDC) – Replacing George Mulbah (PUP)
D#4: Robert Wonba (UP) – Replacing Lester Paye (ANC)
D#5: Edward Karfiah (PUP) – Retained
D#6: Woima Briggs Mensah (Ind.) – Replacing Bill Corneh (CDC)
D#7: Pending

 

Nimba County

D#1: Jeremiah Koung (MDR) – Retained
D#2: Prince O.S. Tokpa (PUP) – Retained
D#3: Pending
D#4: Pending
D#5: Pending
D#6: Torwon Glaykehn (PUP) – Replacing Ricks Toweh (LP)
D#7: Pending
D#8: Pending
D#9: Johnson Gwiakolo (CDC) – Replacing

 

Margibi County

D#1: Pidelorsa Tarponweh (CDC) – Replacing Roland Cooper (PUP)
D#2: Ivar K. Jones (Ind.) – Replacing Ballah Zayzay (UP)
D#3: Ellen Attoh (LPP) – Replacing Steven S. Kaifi (PUP)
D#4: Ben Fofana (UP) – Retained 
D#5: Pending

 

Bomi County

D#1: Edwin Snowe (UP) – Replacing Garyah Karmo (LTP)
D#2: Manah Bishop Johnson (CDC) – Replacing Alex Tyler 
D#3 Haja Fata Siryon (PUP) – Retained

 

Grand Gedeh County

D#1 (Tien District) – Zoe E. Pennue – Retained
D#2 – Alex Chester Grant (CDC) – Retained
D# 3 – George Borley (UPP) – Replacing Morais Waylee

 

Editor’s Note: These results are not official but provisional results gathered from various polling places around Liberia—Source-Okay FM, Liberia

 

 

Source: Todaygh.com

Share.

Leave A Reply